حرکت از اقتصاد متکی بر نفت به سمت اقتصاد با مناسبات جدید خلق ثروت و اقتصاد دانش بنیان بدون مشارکت شبکه بانکی کشور میسر نیست.

حرکت از اقتصاد متکی بر نفت به سمت اقتصاد با مناسبات جدید خلق ثروت و اقتصاد دانش بنیان بدون مشارکت شبکه بانکی کشور میسر نیست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: حرکت از اقتصاد متکی بر نفت به سمت اقتصاد با مناسبات جدید خلق ثروت و اقتصاد دانش بنیان بدون مشارکت شبکه بانکی کشور میسر نیست.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصادی و دارایی، آیین امضای تفاهمنامه اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان امروز با حضور سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مدیران بانک های خصوصی و دولتی، فعالان شرکت های دانش بنیان و محسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مراسم، شکل گیری و تصویب ماده مهم ۱۸ قانون جهش تولید دانش بیان را ثمره سال ها تجربه اندوزی فعالان اقتصاد دانش بنیان بود دانست که برخی از مواد قانونی متجلی شده است.
وی افزود: قانون سال ۱۴۰۱ شکل و شمایل نهایی زحمات و تلاش های افراد و صاحبنظران و مدیران اجرایی در طول سال ها در اقتصاد دانش بنیان است.
وزیر اقتصاد بیان کرد: وجه مهمی از ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بیان مسئله تامین مالی شرکت های نوآوری و فناوری های نو و شرکت های نوپای دانش بنیان است که کشور در سال های گذشته برای تامین مالی این بخش مدل های متفاوتی را امتحان کرده و در مواردی موفقیت داشته است اما همیشه جای یک ابربازیگر نظام تامین مالی خالی بوده است.
خاندوزی عنوان کرد: همانطور که امروز اقتصاد نفتی ما بدون ایفای نقش و مشارکت شبکه بانکی کشور به این شکل و شمایل امروزی درنمی آمد، اگر می خواهیم از اقتصاد نفتی و متکی بر نفت به سمت اقتصاد با مناسبات جدید خلق ثروت و اقتصاد دانش بنیان حرکت کنیم، این کار بدون مشارکت شبکه بانکی کشور میسر نیست.
وی اضافه کرد: یکی از مهمترین ابزارها، تأمین مالی شبکه های بانکی است که مدتی از دست بنیانگذار آن خارج شده بود هرچند تسهیلات بانکی همیشه بوده است، اما نقشی که سرمایه گذاری بانک ها در شکل و شمایل فعلی صنعتی و معدنی و نفتی داشته است، هیچگاه پیش نیامده بود که اقتصاد دانش بنیان هم بتواند از ظرفیت بانک ها استفاده کند تا بتواند به عنوان یک موتور پرسرعت به تقویت اقتصاد کشور کمک کند.
وزˌر اقتصاد خاطرنشان کرد: امروز از این منظر روزی است که گرامیداشت آن این ارزش را دارد تا دوباره در آینده از آن به عنوان نقطه عطف یاد کنیم.
وی تأکید کرد: البته در شیوه سرمایه گذاری بانک ها باید عبرت های تلخ گذشته را مدنظر قرار دهیم. باید ماندگاری بانک ها در اینگونه سرمایه گذاری ها به شکلی باشد که دچار چالش های قبلی نشویم و دچار تجارب تلخ پیشین نشویم.
خاندوزی تأکید کرد: ما در سایر بخش هایی که نیازمند به تامین اعتبار شبکه بانکی هستیم، مانند پروژه های راهبردی کشور، باید مانند ماده ۱۸ که امکان مشارکت بانک ها در اقتصاد دانش بنیان را فراهم کرده است، ناگزیریم که انباشت سرمایه رشد تشکیل سرمایه ناخالص کشور را از طریق شبکه بانکی گسترش دهیم و افزایش دهیم.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: این تصمیم بزرگی در اقتصاد ایران و این یک شروع است و اولین ثمره و میوه کار در حوزه دانش بنیان را به فال نیک می گیریم و امیدواریم که این نقش آفرینی را در بخش های دیگر هم در سال های آینده شاهد باشیم.
وزیر اقتصاد گفت: در این بین نقش شورای راهبری تولید دانش بنیان هم بسیار مهم است، همیشه سوال اصحاب رسانه این بوده که شبکه بانکی را با کدام بخش های فناور و دانش بنیان و به چه شکلی متصل می کنید؟ هرچقدر شورا در این زمینه عملکرد بهتر و مبتنی بر آینده شناسی روندهای جهانی و مناسباتی که در اقتصاد ایران داریم، داشته باشد می توانیم خودمان را در ۱۵-۱۰ سال آینده به عنوان قدرت حوزه غرب آسیا مطرح کنیم و این نقش ویژه ای است که برای شورای راهبری تولید دانش بنیان باید قائل شویم.
سرمایه گذاری، حلقه مفقوده اقتصاد دانش بنیان
در این مراسم همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در اظهار کرد: مشکل بزرگ ما در این سال ها بحث سرمایه گذاری بوده است و به سیستم کارآفرینی کشور لغات زیادی اضافه شده است.
زمانی صندوق های جسورانه مطرح شده بود و به هیچ عنوان کسی به سمت آنها نمی رفت. ما با چند بانک که قبلاً در حوزه دانش بنیان فعال بودند، در این خصوص صحبت کردیم که بلافاصله جلوی آن توسط بانک مرکزی گرفته شد.
وی افزود: آن موقع مانده بودیم که چه کسی می تواند در این حوزه کار کند؟ موضوع سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان یکی از بحث های جدی ما بوده است و از دوستان و مسئولان می خواهیم که در این حوزه دانش بنیا ورود کرده و برای آن وقت بگذارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: در همین ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بیان ما به عنوان بنگاه فناوری با شرکت های ساختمانی همکاری می کنیم و به دنبال پروژه های فناوری در حوزه ساختمان هستیم.
وی خطاب به مدیران شبکه بانکی کشور گفت: اینجا و در این حوزه است که برکت پول سرمایه گذاری شما می ماند و نتیجه می دهد.
وی اضافه کرد: برج فناوری موجب می شود که تمرکزی در پیدا کردن سرمایه گذار در اقتصاد دانش بنیان راحت تر شود و خواهشم از بانک ها این است که در این حوزه ها سرمایه گذاری کنید.
وی تأکید کرد: در ساختار ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان هم باید تا انتها پیش برویم تا موانع و مشکلات آن را بشناسیم. حوزه دانش بنیان به سرمایه گذاری نیاز دارد و امیدواریم با همکاری وزارت اقتصاد و بانک ها این اتفاق رخ دهد.
در پایان این مراسم تفاهمنامه چهارجانبه همکاری بین شورای هماهنگی بانک های دولتی و نیمه دولتی، کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
همچنین تفاهمنامه های دوجانبه بین صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با بانک های ملت، صادرات، کارآفرین و پارسیان به صورت جداگانه به امضا شد.