ایزدخواه: استفاده ازظرفیت وقف برای حوزه اقتصاد تاثیرگذار است

ایزدخواه: استفاده ازظرفیت وقف برای حوزه اقتصاد تاثیرگذار است

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیرگذاری فرهنگ حسنه وقف در ابعاد مختلف، اضافه کرد: ظرفیت وقف برای حوزه اقتصاد خط شکن بوده و در حوزه دانش بنیان یک بازوی توانمند است.

روح‌الله ایزدخواه سه‌شنبه ٢١ دی در آیین افتتاح و آغاز به کار نخستین کارخانه نوبنیان موقوفه دانش‌بنیان در شهرک صنعتی شیراز، این حرکت را معجونی از چند اتفاق خوب دانست و با بیان اینکه هدف از اجرای چنین طرح‌هایی ارزان سازی خدمات سلامت است، گفت: متاسفانه در کشور ما این خدمات پرهزینه ارائه می‌شوند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  اضافه کرد: پیگیر هستیم در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۱ و سایر قوانین این مسیر را به لحاظ قانونی هموار کنیم که  ظرفیت وقف و دانش‌بنیان با هم تلفیق شود و در حوزه اقتصاد مقاومتی که امروز از نام شب واجب تر است به کار گرفته شود.

ایزدخواه خاطرنشان کرد: در دنیا بزرگ ترین دانشگاه‌های آمریکا موقوفه است و درآمدهای شخصی خود را در مسیر توسعه علم سرمایه‌گذاری می‌کنند اما  ما از این ظرفیت بزرگ در کشور غفلت کرده‌ایم.

او با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی یک رکن اساسی دارد به نام مردمی سازی، گفت: در این مردم سازی وقف می‌تواند رکن اصلی باشد و مردم با کار ویژه وقف می‌توانند حضور خود را در اقتصاد معنی دهند، اما این امر نیاز به مدیریت و رهبری و هدایت دارد که سازمان وقف این نگرش و رویکرد را در حوزه اقتصادی دنبال کرده‌اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه به صندوق پژوهش و فناوری که تاسیس شده اشاره کرد و افزود: این صندوق به عنوان بازوی ریسک‌پذیر وارد شده که بتواند پروژه‌های مفید و موثر را شناسایی و مکانیسمی ایجاد کند که درآمدهای موقوفه بتوانند در این مسیر مورد استفاده قرار گیرند.

ایزدخواه ضمن ابراز امیدواری نسبت به الگوگیری دستگاه‌های دولتی، اضافه کرد: امروز ما املاک و دارایی‌های دولتی کم نداریم و مولدسازی این املاک می‌تواند کشور را از هرگونه نیاز از کشورهای خارجی بی‌نیاز ‌کند و این نگاه باید حاکم شود.

ایزدخواه: استفاده ازظرفیت وقف برای حوزه اقتصاد تاثیرگذار است

نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه وقف می‌تواند در خدمت توسعه، رفاه، بهداشت و درمان مردم قرار گیرد، گفت: دانش سلامت کوثر قابل مطالعه است و عده‌ای جمع شدند  کاری در صنعت پزشکی را به منصه ظهور گذاشته‌اند.

حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی ادامه داد: طی یکسال گذشته این کارگاه برپا شده و با کار جهادی فعالیت خود را آغاز کرده است.

او فعالیت این مجموعه را در راستای استقلال و بی نیازی از واردات ملزومات پزشکی از جمله حوزه ارتوپدی اشاره و عنوان کرد: شعار ارزان سازی را در دستور کار قرار داریم تا مردم با قیمت کمتری به نیازهای خود دسترسی پیدا کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان اینکه مجموعه دانش سلامت کوثر ١٠٠ درصد وقف است، عنوان کرد: سازمان اوقاف در بحث مهارت بهره وری، شاخه‌های مختلفی آغاز کرده است.

رئیس سازمان صمت فارس نیز در این جلسه عنوان کرد: در سال تولید، پشتیبانی و مانع زدایی‌ها بر ما واجب بود که در کنار بخش تولید باشیم.

حمیدرضا ایزدی گفت: تلاش کردیم طی چند ساعت پروانه بهره برداری این واحد بزرگ را صادر کنیم.

او ابراز امیدواری کرد که طرح‌های دیگری در فارس و شیراز در زمینه موقوفات سلامت اجرایی شود.

به گزارش ایسنا، کارخانه نوبنیان موقوفه دانش سلامت کوثر فارس به عنوان بزرگترین تولید کننده «ایمپلنت‌های ارتوپدی، نوروسرجری، ستون فقرات، طب ورزشی و دندانی» در شهرک صنعتی شیراز آغاز به کار کرد.