استفاده از ظرفیت‌های بودجه برای کمک به توسعه دانش بنیان

استفاده از ظرفیت‌های بودجه برای کمک به توسعه دانش بنیان
محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور تاکید مخبر بر استفاده از ظرفیت‌های بودجه سال جاری برای کمک به توسعه دانش بنیان معاون اول رئیس جمهور گفت: تاکنون توجه کافی

محمد مخبر

معاون اول رئیس‌جمهور

تاکید مخبر بر استفاده از ظرفیت‌های بودجه سال جاری برای کمک به توسعه دانش بنیان

معاون اول رئیس جمهور گفت: تاکنون توجه کافی به توسعه شرکت‌های دانش بنیان در بودجه جاری کشور نشده است و بدنبال آن هستیم تا در بودجه‌ریزی سالانه دولت توازنی در اختصاص بودجه معاونت علمی و فناوری با سایر دستگاه‌ها و بخش‌ها بوجود آید.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، پنجمین جلسه ستاد ویژه رفع موانع، تقویت و توسعه شرکت‌های دانش بنیان به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

مخبر در این جلسه که معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه حضور داشتند، با اشاره به نامگذاری سال 1401 به عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»  و با تاکید بر بهره‌گیری از برخی فرصت‌های موجود در بودجه سال جاری برای کمک به توسعه دانش بنیان در کشور، افزود: تاکنون توجه کافی به توسعه شرکت‌های دانش بنیان در بودجه جاری کشور نشده است و بدنبال آن هستیم تا در بودجه‌ریزی سالانه دولت توازنی در اختصاص بودجه معاونت علمی و فناوری با سایر دستگاه‌ها و بخش‌ها بوجود آید.

وی خاطر نشان کرد: با در اختیار گذاشتن امکانات مالی و زیرساختی به حوزه دانش بنیان، تمامی وزارتخانه‌ها موظف به دانش بنیان کردن دستگاه‌های متبوع خود و همچنین اشتغال‌زایی در این بخش هستند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور نیز در این جلسه با اشاره به برنامه‌های معاونت علمی و فناوری برای تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد: خوشبختانه با تلاش‌های دولت سیزدهم، قانون جهش تولید دانش بنیان در کشور بعنوان یک منبع قابل استناد برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان در کشور پایه‌ریزی شده است.

وی خاطر نشان کرد: با همکاری سازمان برنامه و بودجه و تخصیص اعتبارات لازم در راستای تحقق قانون جهش تولید دانش بنیان و با ورود و کمک شرکت‌های دانش بنیان و درآمدزایی از طریق صادرات مواد و محصولات تولیدی این شرکت‌ها، ضمن توسعه زنجیره ارزش تولید، کشور از مرحله خام‌فروشی عبور خواهد کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در این جلسه ضمن بررسی وضعیت بودجه و تخصیص منابع مالی این معاونت، گزارشی از تصویب آیین‌نامه‌های اجرای مرتبط با قانون بودجه شرکت‌های دانش بنیان و منابع لازم جهت اجرای قانون جهش تولید دانش بنیان ارائه کرد.

همچنین آخرین اقدامات انجام شده در ستاد ویژه رفع موانع، تقویت و توسعه شرکت‌های دانش بنیان در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف در حوزه‌های بومی‌سازی، پروژه‌های پیشران و زیست بوم، اقدامات اجرایی قانون جهش تولید دانش بنیان و همچنین محورهای اصلی قانون جهش تولید دانش بنیان از جمله تقویت ابزارهای مالی، توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز، رفع موانع فعالیت‌های دانش بنیان و توسعه بازار محصولات و خدمات دانش بنیان بحث و بررسی شد.