از آنجایی که رشد کشور منوط به رشد آموزش و پرورش است، مدیران و مسئولان باید عنایت ویژه‌ای به آموزش و پرورش داشته باشند.

از آنجایی که رشد کشور منوط به رشد آموزش و پرورش است، مدیران و مسئولان باید عنایت ویژه‌ای به آموزش و پرورش داشته باشند.

عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس گفت از آنجایی که رشد کشور منوط به رشد آموزش و پرورش است، مدیران و مسئولان باید عنایت ویژه‌ای به آموزش و پرورش داشته باشند.

رحمت الله نوروزی در گفت وگو با پانا در خصوص توسعه علوم دانش بنیان در بستر مدارس، اظهار کرد: « همواره حضرت امام خوینی (ره) بر دبستان و دبیرستان تأکید داشتند و معتقد بودند که اگر بخواهیم جامعه توسعه یافته داشته باشیم، دانش، محور توسعه است.»
این عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس افزود: «در چند سال گذشته شاهد بودیم که با حمایت از جشنواره خوارزمی، دانش آموزان و نخبگان در المپیادها خوب درخشیدند؛ به گونه ای که سایر کشورها به دنبال این بودند که نخبگان ما را شکار کنند.»
وی به بر منابع بودجه تخصیص داده شده به توسعه دانش بنیان اشاره کرد و گفت: «ما باید به صورت واقعی سرمایه گذاری کنیم و برای افرادی که مسلط هستند، فضا را فراهم کنیم. بهترین مقطع برای حمایت از دانش آموزان، دوره متوسطه اول و دوم است.»
نوروزی تأکید کرد: «هر زمان که ما به دانش آموزان اعتماد کردیم و از آنها حمایت کردیم، به موفقیت رسیدیم بر همین اساس در این زمینه وزارت آموزش و پرورش به خوبی می تواند فعالیت داشته باشد.»
وی توسعه علوم دانش بنیان در بستر مدارس را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «اگر از مقطع ابتدایی به سمت توسعه دانش بنیان حرکت کنیم، بسیار اثر گذار است و آمادگی خوبی برای فرزندان ما ایجاد خواهد شد و یک کار عملیاتی صورت خواهد گرفت.»
وی به الگو گرفتن کشورهای اروپایی از دانشمندان مسلمان اشاره کرد و گفت: «دنیا در زمینه علم و دانش از ما الگو گرفته است دانشمندانی چون ابوعلی سینا و بسیاری از بزرگان دیگر. امروز نیز دانش بنیان می تواند در تمامی حوزه ها تأثیرگذار باشد؛ اقتصادی، پزشکی، کشاورزی و… و می توانیم راندمان کاری مان را به بهره گیری از توسعه دانش بنیان بالا ببریم.»
وی ادامه داد: «شعار «ما می توانیم» شعار انقلاب است و آرمان امام و انقلاب بوده است که هم در دوران باستان و هم دوران اسلام و بعد از اسلام، این شعار را ثابت کردیم.»
نوروزی اضافه کرد: «آموزش پرورش پویا و پر سرعت، مانند درخت است سال بعد بازدهی دارد یعنی اگر امروز به دانش آموزان ابتدایی آموزش داده شود، زمانی که به راهنمایی می آیند بازدهی را شاهد خواهیم بود.»
وی به توجه ویژه مقام معظم رهبری به آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: «معلمان نسل آینده کشور را می سازند بر همین اساس باید بهترین افراد، جذب دانشگاه فرهنگیان شوند. همچنین مجلس و دولت باید معیشت معلمان را در نظر بگیرند. اگر سایر کشورها بعد از جنگ جهانی رشد کردند، رشد آنها منوط به رشد در آموزش پرورش بوده است. رشد، بالندگی، تعالی و توسعه در آموزش و پرورش است و مدیران و مسئولان باید عنایت ویژه ای به آموزش و پرورش داشته باشند. افراد نباید دنبال این باشند که پزشکی بخوانند یا دندانپزشکی بخوانند، معلم جایگاه معنوی و مادی دارد.»